Executive Committee Members (2018-2020)

Name Designation Education Experience
1. Tilottam Paudel President Graduate 20 years in Social Sector
2. Shreejana Adhikari Vice-President IA 4 years in Mother Group
3. Deepak Sharma General Secretary BA Social, Development
4. Roshan Lama Secretary BPH 5 years in Health and social sector
5. Arjun Kumar Wosti Treasurer BA Social Worker
6. Raju Chapagain Member BA Youth Activist
7. Jamuna Kharel Member BA Youth Activist
8. Bhabish Shrestha Member +2 graduate  Child Club Graduate
9 Bhoj Raj B.K. Member BA 5 years in Media Sector
10 Bipana Sharma Member +2 graduate Child Club Graduate
11 Dandapani Neupane Member BA  3 years in Social Sector
12 Biswash Lamichhane Member BA  4 years in Social Sector

Advisory Board

Name Designation
1. Homnath Jaisi Patron (Lecturer)
2. Dr. Kasim Shah Medical Doctor
3. Dr. Monohar Sayed Medical Doctor
4. Kumar Bhattarai Child Rights Activist
5. Khimananda Bhusal Social Worker
6. Ram Chandra Naupane Legal Advisor, Lawyer
7. Suraj Maharjan Social Worker
8. Tanka Subedi Social Worker, Director of ITEEN
9. Rabindra Dhakal Lecturer
10. Narayan Pokhrel Social Worker, Actor

Core Team Secretariat

Name Designation Education Experience
1.  Tilottam Paudel  President  Graduate 20 years in Social Sector
2.  Deepak Sharma  General Secretary  BA Social, Development and DRR Sector
3.  Roshan Lama  Secretary  BPH 5 years in Health and social sector
4.  Arjun Kumar Wosti  Treasurer  BA Social Worker
5.  Raju Chapagain  Member  BA Youth Activist
6.  Bipana Sharma  Member  +2 Graduate Child Club Graduate

Executive Committee Members 2015-2017

Name Designation Education Experience
1. Tilottam Paudel President Graduate 20 years in Social Sector
2. Shreejana Adhikari Vice-President IA 4 years in Mother Group
3. Deepak Sharma General Secretary BA Social, Development and DRR Sector
4. Narayan Dhakal Secretary BBS 5 years in Child and Youth Club
5. Arjun Kumar Wosti Treasurer BA Social Worker
6. Raju Chapagain Member BA Youth Activist
7. Jamuna Kharel Member BA Youth Activist
8. Deepak Prasad Bashyal Member MA Sociology 5 years in Social Sector
9. Manorama Gautam Member MA Development Studies 2 years in Social Sector
10. Debaki Acharya Member MA/Med 10 years in Social Sector
11. Bhoj Raj B.K. Member BA 5 years in Media Sector
12. Bipana Sharma Member 11 Class Passout Child Club Graduate
13. Deepak Neupane Member BA  3 years in Social Sector

General Members

 S/N Name Designation Education
1. Homnath Jaisi Member MA, M.Ed, BA
2. Rajkumar Shrestha Member MA, M.Ed, BA
3. Tilottam Paudel President, Graduate
4. Shreejana Adhikari Vice-President IA
5. Radha Dhakal Secretary MA in RD
6. Deepak Sharma General Secretary BA
7. Shobha Rana Member BA
8. Amrit Rana Magar Member BA
9. Devaki Acharya Member BA
10. Vidhya Sagar Pandey Member Ma in Social Study
11. Ishwori Bhusal Member BA
12. Arjun Kumar Wosti Treasurer BA
13. Bhabish Shrestha Member Child Club Graduate
14. Amrit Devkota Member M.Sc.Environmental Science
15. Deepak Basyal Member MA in RD
16. Kabita Rai Member BA
17. Kalpana Rai Member BA
18. Manorama Gautam Member MA in Development studies
19. Rubiya Khatun Member MA in Sociology
20. Roseena Gautam Member MA in Development Studies
21. Bhima Sharma Member MBA
22. Narayan Dhakal Member BBS
23. Pratima Dhakal Member MBA
24. Raju Chapagain Member BA
25. Jamuna Kharel Member BA
26. Suna Pyakurel Member MA
27. Nirma Lama Member MEd. B Ed.
28. Bipana Sharma Member 11 Class Passout
29. Prakash Dhakal Member MBA in HRM
30. Deepak Neupane Member BA
31. Nirmita Subedi Member MSW (TU)
32. Merina Panthi Member BA
33. Jeevan Bhatta Member BPH
34. Sagar Parajuli Member Bachelors in Public Health
35. Bhoj Raj B.K. Member BA
36. Sonish Sapkota Member BA in Social Work
37. Roshan Lama Member BA in Public Health
38. Shraddha Mahat Member Class 11 Passout
39. Dipisha Bhujel Member Class 12 Passout
40. Krishna Wagle Member BA
41. Ashma Aryal Member Child Club Representative

Staff Team

 S/N Position  Name Period
1. Program Coordinator Anju Bhattarai June 2019 till date
2. Program Coordinator (Youth and Migration) Mahendra Bdr. Thing July 2018 till date
3. Girl’s Right Program Coordinator (Part Time) Debaki Acharya 2013 till date
4. District Coordinator (Nawalparasi) Deepak Sharma 2013 till date
5. Admin and Finance officer Amrit K. Lamichhane April 2018 till date
6. Documentation and Logistics Officer (Kathmandu) Haseena Shrestha June 2019 till date
7. Social Mobilizer Anjila Soti January  2018 till date
8. Social Mobilizer Ranjana Shrestha January  2017 till date
9. Social Mobilizer Apsara Timalsina November 2018 till date
10. Social Mobilizer Sabita Pangeni November 2018 till date


PAST STAFF

 S/N Position  Name Period
1. Project Coordinator Abesh Adhikari January 2017 – December 2017
2. Program Officer (Kathmandu) Isha Sharma April 2018 – June 2018
3. Program Officer (Kathmandu) Sunita Neupane August 2017 – August 2018
4. Program Officer (Kathmandu) Manorama Gautam September 2013 – July 2016
5. Monitoring and Reporting Officer (Part time) Deepak Bashyal April 2015 – April 2017
6. Monitoring Officer (Part Time) Kamal Gharti January 2016 – July 2016
7. Program Officer (Kathmandu, part time) Basanta Dhungana January 2016 – December 2016
8. Web and media coordinator (Part time) Roseena Gautam January 2015 – December 2017
9. Mass Media Facilitator (Part time) Ramesh Dulal January 2015 – December 2017
10.  Social Mobilizer Binod kunwar February 2017 – December 2017
11.  Social Mobilizer Yubraj Lama July 2018 – November 2018
12. Team Leader (Technical Support to local governments’ planning process in mainstreaming children’s agenda and DRM) Sumikshya Khadka May 2018 – December 2018
13. Program Officer (Technical Support to local governments’ planning process in mainstreaming children’s agenda and DRM) Jenish Maharjan May 2018 – December 2018
14. Documentation and Logistics Officer (Kathmandu) June K. Singh July 2018 – May 2019
16.  Program Coordinator  Shraddha Verma September 2017 – May 2019

Consultants

  1. Technical Advisor (International Relation/Fundraising/Networking) : Deepak Prasad Bashyal
  2. Fundraiser: Keung Hee Kim
  3. Volunteer management: Mr. Bhuvan Poudel